CHP GENEL BAŞKANI KEMAL KILIÇDAROĞLU, KAZAKİSTAN’IN BAĞIMSIZLIĞININ 25. YIL DÖNÜMÜ DOLAYISIYLA DÜZENLENEN RESEPSİYONA KATILDI  
02.12.2016
30893
Yazı Boyutu: A- A+
CHP GENEL BAŞKANI KEMAL KILIÇDAROĞLU, KAZAKİSTAN’IN BAĞIMSIZLIĞININ 25. YIL DÖNÜMÜ DOLAYISIYLA DÜZENLENEN RESEPSİYONA KATILDI

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Türk dünyası demek, bir yönüyle Atatürk demektir. O Atatürk, 200 milyonu aşan nüfusu ve yaklaşık 1,5 trilyon gayri safi hasılası ile bütün Türk dünyasını ortaklaştıran yegane merkezdir." dedi.

Kazakistan’ın bağımsızlığının 25. yıl dönümü dolayısıyla bir otelde düzenlenen resepsiyonda konuşan CHP Lideri Kılıçdaroğlu, Kazakistan’ın Hunlar, Sakalar ve Göktürkler gibi birçok uygarlığa ev sahipliği yaptığını, Kazakların cesur, savaşçı ve doğuştan dik duruşlu bir millet olduğunu söyledi.

Kılıçdaroğlu, Kazakların uzun yıllar süren bağımsızlık özleminin 16 Aralık 1991’de son bulduğunu hatırlatarak, böylece Türk tarihinin altın sayfalarına bir başarı öyküsünün daha yazıldığını aktardı.

Kazakistan’ın son yıllarda yaşamın her alanında yaptığı reformlar ile dünyanın takdirini topladığını anlatan Kılıçdaroğlu, bu değişimin mimarının ise Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev olduğunu belirtti. Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

"Nazarbayev’in özellikle Türkiye-Rusya ilişkilerinin normalleşmesi konusundaki gayretli çalışmalarını yakından biliyorum ancak beni her şeyden çok yakınlaştıran yönü, büyük önder Mustafa Kemal Atatürk’ün anlayışına sahip bir liderin, binlerce kilometre ötede oluşturduğu heyecan ve dönüşümdür. Bunun en belirgin yansıması ise tıpkı Atatürk’ün İstanbul’dan Ankara’ya başkentimizi taşıması gibi Nazarbayev’in de Almatı’dan Astana’ya başkenti taşıma cesaretidir. Burada şu gerçeğin altını çizmem gerekiyor, Türk dünyası demek, bir yönüyle Atatürk demektir. O Atatürk, 200 milyonu aşan nüfusu ve yaklaşık 1,5 trilyon gayri safi hasılası ile bütün Türk dünyasını ortaklaştıran yegane merkezdir."

Resepsiyona TBMM Başkanvekili Mehmet Akif Hamzaçebi ile CHP Genel Başkan Yardımcısı Öztürk Yılmaz da katıldı. 

CHPnet

SİTELERİ