CHP GENEL BAŞKANI KEMAL KILIÇDAROĞLU’NUN DERSİMSPOR’A DESTEK GECESİ’NDE YAPTIĞI KONUŞMA (7 MART 2016)  
07.03.2016
42299
Yazı Boyutu: A- A+
GENEL BAŞKAN KILIÇDAROĞLU DERSİMSPOR’A DESTEK GECESİ’NDE KONUŞTU:

- ÇOCUKLARIMIZA DESTEK OLMAMIZ LAZIM


CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Ben sadece Tunceli’yle ilgili yapılan iki geceye katıldım. Bunlardan birincisi Tuncelili çocuklara burs vermek için yapılan gece. İkincisi de Dersimspor. İkisi de bakın kamu alanına giriyor. Bir kişiye özel bir ayrıcalık tanımıyoruz. Bir aileye özel bir ayrıcalık tanımıyoruz. Ayrıcalık tanıdığımız ilk alan, çocuklara burs vermek. İkincisi de; Tunceli’de sporun gelişmesine katkı yapmaktır. Eğer bunları yapabilirsek emin olun o topraklara karşı yükümlülüğümüzü kısmen de olsa yerine getirmiş oluruz” dedi. Genel Başkan Kılıçdaroğlu’nun İstanbul’da düzenlenen Dersimspor’a Destek Gecesi’nde yaptığı konuşma şöyle:

HEYECAN HER ZAMAN GÜZELDİR

Efendim bu güzel gecede sizlerle beraber olmaktan onur duyduğumu ifade etmek isterim. İki değerli arkadaşımız konuştu. Önce Dersimspor’un Başkanı konuştu, heyecanlı olduğunu ifade etti. O’na şunu söylemek isterim. Heyecan her zaman güzeldir. Heyecanlı olmanı her zaman isterim. Tunceli Milletvekilimiz konuştu. Hem Tunceli’yi anlattı, hem siyasete kısmen dokundu. Tunceli’nin tabi kendi bölgesinde de, Türkiye’de de önemli bir ayrıcalığı var. “Her türlü düşüncenin özgürce dile getirildiği bir il hangisidir?” diye bana sorarsanız tartışmasız “Tunceli’dir” derim. Tunceli’nin böyle bir özelliği var. Artı Tunceli’nin milletvekilleri gerçekten de parlamentoda ses getiren milletvekilleri olmuşlardır. Az önce andık, rahmetli Kamer Genç bunlardan birisiydi. Zaman zaman gazetelerde siz de okumuşsunuzdur biliyorum. Derlerdi ki, “Kamer Genç tek başına muhalefet partisi gibi parlamentoda mücadele eden bir siyasal figürdü, bir aktördü.” O nedenle Kamer Genç’i sadece Tuncelilere özgü ya da Tuncelilere ait bir milletvekili değil, aslında bütün Tunceli’nin, bütün aydınların, bütün Türkiye’nin milletvekili olarak görmek ve düşünmek gerekiyor.
O TOPRAKLARA BORCUMUZ VAR

Çocukluğumun bir kısmı Tunceli’de geçti. Az önce Gürsel Bey de söyledi o doğaya girince, o tabiata girince insan kendisini farklı hissediyor. Görkemli dağlar, özgürce akan Munzur, bakıldığı zaman elbette o topraklarda kendinizi daha rahat ve daha özgür hissediyorsunuz. Ama topraklardan büyük ölçüde koptuk, geldik. Her birimiz İstanbul’da, Ankara’da, İzmir’de, Antalya’da, Muğla’da yani 81 ilde yaşıyoruz. Ama bir şeyi unutmamamız lazım. Madem ki o topraklarda doğduk, madem ki oranın ekmeğini yedik, suyunu içtik o zaman o topraklara karşı bizim borcumuz var. O borcumuzu yerine getirme konusunda attığımız küçük adımlardan birisi de bu akşam.
Dersimspor gerçekten de desteklenmesi gereken bir takım. Aslında bütün takımlar destekleniyor. Ama Dersimspor’un da şu veya bu şekilde desteklenmesi gerekiyor. Az önce söyledik, arkadaşlar söylediler daha doğrusu, 1-0 galip gelmişler bugün ve onları kutlamak lazım. Küçük başarılar bile olsa o başarılar ödüllendirildiği zaman göreceksiniz ki insanlar daha şevkle çalışacaklardır, daha iyi mücadele edeceklerdir. Bizim eğer o topraklara bir borcumuz, bir yükümlülüğümüz varsa bir şekliyle onlara katkı vermemiz lazım.

ÇOCUKLAR VE TUNCELİ’DE SPOR

Ben sadece Tunceli’yle ilgili yapılan iki geceye katıldım. Bunlardan birincisi Tuncelili çocuklara burs vermek için yapılan geceler. İstanbul’da da yapıldı, İzmir’de de yapıldı katıldım. Çünkü çocuklarımıza bizim bir şekliyle destek olmamız lazım. O çocuklara burs vermemiz lazım. İkincisi de Dersimspor. İkisi de bakın kamu alanına giriyor. Bir kişiye özel bir ayrıcalık tanımıyoruz. Bir aileye özel bir ayrıcalık tanımıyoruz. Ayrıcalık tanıdığımız veya tanımak istediğimiz ilk alan, çocuklara burs vermek. İkincisi de; Tunceli’de sporun büyümesine, gelişmesine katkı yapmaktır. Eğer bunları yapabilirsek emin olun o topraklara karşı yükümlülüğümüzü kısmen de olsa yerine getirmiş oluruz.
Ben bu geceye katılan, katkı veren bütün dostlara yürekten teşekkür ederim. Hepiniz sağ olun, var olun bu güzel geceye katıldığınız için.

CHPnet

SİTELERİ